Şifre Hatırlat
 
18 Mart Çanakkale Vatan
Çanakkale Savaşı bir zaferdir Türk milleti için, çünkü yüzbinlerce gencin vatanı için canını hiçe sayarak verdiği tarihi bir mücadeledir. 18 Mart Çanakkale Vatan slaytında her milletten insanın mücadele sergilediği kanlı muharebelerden geriye kalanlara şahit olacaksınız.

İngiliz, Fransız, Avusturalyalı, Hintli... Dünyanın farklı milletleri tek bir amaç uğruna birleşmiş ve saldırıya geçmiştir. Ancak düşman güçlerinin Çanakkale Savaşı'nda unuttukları çok önemli bir gerçek vardı. O da Türk Ordusu'nun vatanını kanının son damlasına kadar savunacağıydı. Düşman güçleri sahip olmak istedikleri daha fazla toprak ve boğazlar uğruna hücum ederken, Mehmetçik kendi vatanını, toprağını, evini, hayatını ve özgürlüğünü korumak için mücadele sergiliyordu.

Çanakkale Zaferi Kısa Bakış:
1914 1. Dünya Savaşı yıllarında İngiltere ve Fransa işbirliği yapıp, 3 Kasım 1914 günü gecesinde Türk Boğazlarına kadar yaklaştılar. İlk saldırılar işte bu tarihlerde gerçekleşti. İngilizler Seddülbahir ve Ertuğrul tabyalarını, Fransızlar da Anadolu yakasında Kumkale ve Orhaniye tabyalarına saldırı düzenledi. Bu saldırılarda bir çok subay ve askerimiz şehit düştü.

Çanakkale Savaşı'nın bu ilk saldırılarından sonra önce bir Fransız, daha sonra da İngiliz denizaltısı boğaz sularına girmeyi başardı. Hatta İngiliz denizaltısı Mesudiye zırhlımızı torpil ile saldırarak batırdı. Bu tarihten sonra da aylarca düşman güçlerinin boğaz sularına girme girişimleri devam etti. Her seferinde kahramanca vatanını savunun Türk birlikleri karşısında tam anlamı ile bir saldırı düzenlemeyemediler.

Düşman güçlerinin başarısızlığı ve tahmin ettikleri gibi kolayca boğaz sularına sahip olamayışları, komuta güçlerini harekete geçirdi ve Amiral Carden görevden alınarak, Amiral Robeck komutaya geçirildi. Tüm bunlar olurken Türk savunma birliği de çeşitli taktikler geliştiriyor, savunmasını asla kırmak istemiyordu. Bu amaçla 17 Mart gecesi Nusret mayın gemisi tarafından boğaz giriş hattına mayınlar döşendi.

18 Mart 1915 günü düşman güçleri artık tüm güçlerini kullanarak savaşı sonlandırmak, boğazları ve İstanbul'u ele geçirmek için saldırdı. Gerek Fransız, gerek İngiliz donanması tüm Türk tabyalarını ateşe tutmuş dövüyordu, kahraman ordumuz bu amansız saldırıya kanının son damlasına kadar karşı koyuyordu. Düşman gemilerinin manevraları esnasında Nusret Mayın gemisinin döşediği mayınlara çarparak büyük zarar görmesi savaşın kaderini değiştirdi.

Kısa sürede Türk ordusu her yerde büyük başarılar kazandı. Düşman şaşkına döndü, bozguna uğradı. Çanakkale kara savaşlarının en önemli cepheleri; Kumkale, Beşike, Bolayır, Seddülbahir, Anbumu, Kabatepe, Conkbayırı ve Anafartalar'dır. 19 - 20 Aralıkta Anafartalar ve Arıburnu cephesi, 8 - 9 Ocak'ta Seddülbahir düşmanlar tarafından boşaltıldı. Böylece 1915 baharında parlak umutlarla karaya ayak basan birleşik düşman ordusu 1916 kışında bozguna uğrayarak çekip gitti.
18000 KB
Slaytı Sesli İzleyiniz
İlgili aramalar:
çanakkale zaferi ile ilgili kompozisyon, çanakkale zaferi kompozisyon
  • Üyelik Sözleşmesi
  • Gizlilik Sözleşmesi / Politikası
  • Mesafeli Satış Sözleşmesi
  • Teslimat ve İade şartları
  • İletişim

  • © Copyright 2004 - 2017 | Slaytizle.com® Mega Tasarım'ın Tescilli Markasıdır.
    YASAL UYARI : Sitedeki tüm içeriklerin hakları Slaytizle.com®'a aittir.