Şifre Hatırlat
 
Çanakkale Savaşı Şehitler Diyarı
1. Dünya savaşında her toplumdan yüzbinlerce hayat yaşamını yitirmiştir. Çanakkale Savaşları bu savaşlar içerisinde en kanlı ve sert geçmiş savaşlardan birisi olarak tarihe geçmiştir. Çanakkale Zaferi, Türk'ün tarihe altın harflerle kazıdığı unutulmaz bir zaferdir. Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşanan gerileme, duraklama ve çaresizliğin son direnişi: Çanakkale Savaşları olmuştur.

Yine Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Rumeli'deki toprakların kaybedilmesi boğazların güvenliğinin yitirilmesine neden olmuştur. Her cepheden çeşitli kayıplara maruz kalan Osmanlı Devleti'nin tek dayanağı belki de halkındaki özgürlük ve vatan sevgisi olmuştur.

1. Dünya savaşının kaos ortamında hiç bir ülke Osmanlı Devleti'nin menfaatlerini gerçekten düşünmemişti. Almanya her ne kadar çeşitli desteklerle Osmanlı'nın yanında duruyor gibi gözükse de asıl amacı Çanakkale Savaşı ile Osmanlı Devleti'nin diğer düşmanları biraz meşgul edecek bir araç olarak kullanmaktı. Zaten Çanakkale Savaşı süresince elde edilen zaferlerin tamamına yakını yine Türk milliyetçiliği ile kazanılmıştı.

Osmanlı Devleti'nin çöküşün eşiğinde oluşu tüm dünya devletleri açısından Çanakkale Savaşı'nın çok kolay kazanılabilecek bir zafer olacağı hususunda idi. Ancak bu gerçeği değiştiren yürekli Türk Ordusu olmuştu. Devlet yönetiminin ya da devletin içinde bulunduğu her ne olursa olsun, Türk milleti bir karış toprağını düşman ayakları altında ezdirmemeye kararlı idi.

İngiliz komutanı Churcill'in kolaylıkla geçilecek bir cephe olarak gördüğü Çanakkale, üstün Türk Ordusu'nun vatansever mücadelesi ile koca bir kale olarak büyük Türk milletini korumuştur. Özgür Türk milleti, asla özgürlüğünü düşman ellerine bırakmamak için Çanakkale Savaşı'nda canını, malını çekinmeden ortaya koymuştur.

Çanakkale Savaşı boyunca elindeki çok kısıtlı imkanlarla savaş mücadelesi veren, yüzbinlerce ana evladını genç yaşta kaybeden Türk milleti, "18 Mart Zaferi" adıyla tarihe kazınacak bir gerçekle zaferi elde etmeyi başarmıştır.İşte izleyeceğiniz bu görsel içerik bu zor zamanları hatırlatmak, Çanakkale Savaşı gerçeğini gelecek nesillere bir miraz olarak aktarabilmek amacıyla slaytizle.com tarafından oluşturulmuştur.

İzleyeceğiniz Çanakkale Savaşı slayt gösterisinde o dönemden günümüze kalmış yapıtları, şehitlikleri izleyecek, birbirinden farklı destansı öykülere göz atacaksınız. Çanakkale Savaşı ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ana temalı Çanakkale Şehitler Diyarı görseli arşivinizde bulunması gereken önemli bir eser.
26000 KB
Slaytı Sesli İzleyiniz
İlgili aramalar:
çanakkale zaferi slaytı, çanakkale savaşı slaytı, çanakkale zaferi slaytları, çanakkale savaşı slaytları
  • Üyelik Sözleşmesi
  • Gizlilik Sözleşmesi / Politikası
  • Mesafeli Satış Sözleşmesi
  • Teslimat ve İade şartları
  • İletişim

  • © Copyright 2004 - 2017 | Slaytizle.com® Mega Tasarım'ın Tescilli Markasıdır.
    YASAL UYARI : Sitedeki tüm içeriklerin hakları Slaytizle.com®'a aittir.